Choć wesele jest uroczystością przede wszystkim zabawą, która ma uświetnić tą niezwykłą uroczystość, to również zaproszeni gości muszą czuć się w czasie takiej zabawy komfortowo. Dlatego tak ważne jest odpowiednie usadzenie ich przy weselnym stole. I choć należy przede wszystkim kierować się tym, że goście mają czuć się dobrze, to jednak jest kilka obowiązujących zasad, do których warto się stosować. Przyjęło się, że najbliżej pary młodej siedzą rodzice, dziadkowie oraz świadkowe. Oczywiście od zasady tej można odstąpić np. w przypadku okrągłych stołów, przy parapety gdynia których wszyscy się nie zmieszczą.
Bezpiecznie jest usadzić obok siebie ludzie w zbliżonym wieku, co daje szansę na to, że nawet jeśli się nie znają to znajdą wspólny temat.
Jeśli jednak wiadomo, ze są w rodzinie osoby, które za sobą nie przepadają, to trzeba tak rozplanować rozkład gości, by siedziały one daleko od siebie. Dobrze jest również, o ile istnieje taka możliwość zachować zasadę, że usadza się na przemiennie mężczyzn i kobiety. Oczywistym również jest, że nie rozdziela się par. Częstą praktyką jest, ze wydziela się stół dla dzieci, które po pierwsze najlepiej się czują w swoim towarzystwie, a po drugie dla nich często jest specjalne menu.
Na stole powinny być umieszczone karteczki z imieniem i nazwiskiem osoby, dla której dane miejsce jest przeznaczonej. Również tablicę z taką informacją można umieścić przy wejściu do sali, co pozwoli uniknąć zbędnego chaosu.
Elementy te powinny charakterem wpasować się do całości wystroju.
Aby zadbać o komfort gości, przyjął się zwyczaj wręczania nim drobnych upominków. Często są to drobne słodycze umieszczone koło nakrycia, ale także mogą nim być zdjęcia czy inne zabawne gadżety, które mają przypominać o tym wyjątkowym dniu. Aby goście mogli jeszcze bardziej włączyć się w świętowanie, praktykuje się nagrywanie ich życzeń dla młodych na przygotowywanym w trakcie wesela filmie, które młodzi mogą sobie odsłucha już po uroczystości.
Takie życzenia na pewno zostaną w pamięci, gdyż nie umkną w tłumie podobnych słow.
Źródło: